Поняття про технологію проектування
Курсовая работа, 28 Февраля 2015, автор: пользователь скрыл имя
Описание работы
Протягом останніх років відбуваються значні зміни в дошкільній освіті. Існує тенденція до пошуку нових підходів до виховання та навчання, реалізації інноваційних напрямків у діяльності дошкільних навчальних закладів. Саме на це спрямовують педагогічних працівників державні нормативні акти, “Базовий компонент дошкільної освіти в Україні”. Так, у Законі України “Про дошкільну освіту” зазначена необхідність модернізації першої освітньої ланки, вдосконалення її змісту, осучаснення навчально-виховних технологій, приведення їх у відповідність до вимог сучасного життя.
Файлы: 1 файл
1 КУРСОВА ПРОЕКТНІ ТЕХНОЛОГІЇ.docx
— 658.76 Кб (Скачать файл)
2.3 Методичні рекомендації щодо використання методу проектів
з дітьми дошкільного віку
З метою допомоги педагогам в організації роботи над проектом Л.І.Новіцькою були розроблені методичні рекомендації:
- Робота повинна бути організована так, щоб кожна дитина брала в ній участь із бажанням, виявляла ініціативу, відчувала свою значущість.
- Підтримуйте самостійність дітей. Потрібно вміти допомогти дитині, не виконуючи роботи замість неї.
- Залучайте до участі в проекті сім`ї вихованців, зміцнюючи як внутрішньосімейні зв`язки, так і зв`язки батьків із навчально-виховним закладом.
- За потреби допомагайте вихованцям у пошуку джерел, що є необхідними для них в роботі над проектом.
- Ставтесь до роботи дітей серйозно, хваліть їх за найменші досягнення.
- Не акцентуйте увагу на помилках дитини, а допоможіть їй знайти та виправити їх.
- Виявляйте доброзичливість, зацікавленість щодо дитячих досліджень.
- Розвивайте дитячу фантазію, не обмежуйте її межами “дорослих стереотипів”.
- Ураховуйте вікові та індивідуальні особливості дітей.
- Упроваджуйте інтерактивні методи спілкування вихователя та вихованців, а також дітей між собою.
Проектною діяльністю можна
РОЗДІЛ ІІІ ПРОЕКТ ВИВЧЕННЯ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ ПРОГРАМИ
ВИХОВАННЯ І НАВЧАННЯ ДІТЕЙ ВІД ДВОХ ДО СЕМИ
РОКІВ « ДИТИНА».
Керівник проекту: методист районного методичного кабінету з питань дошкільної освіти.
Учасники проекту: педагогічні працівники дошкільних навчальних закладів.
Характеристика проекту:
- за домінуючою діяльністю – практико-орієнтований;
- за характером контактів – зовнішний;
- за тривалістю – довготривалий.
Об`єкт пізнання: програма розвитку дітей старшого дошкільного віку
“Дитина”.
Мета проекту:
Освітня: ознайомлювати педагогів з інструктивно-методичними листами МОН України, публікаціями в періодичних виданнях, що стосуються впровадження програми “Дитина”; продовжувати ознайомлювати зі структурою та змістом Програми; формувати психологічну грамотність та професійну зрілість.
Розвивальна: розвивати аналітичні та дослідницькі здібності учасників проекту; розвивати творчі здібності педагогів, спонукати їх до вибору оптимальних видів планування, створення розвивального простору в ДНЗ.
Соціалізуюча: спонукати педагогічних працівників до обміну досвідом, думками, до плідної взаємодії.
Виховна: виховувати почуття відповідальності, самостійність.
Очікувані результати:
- модернізація освітнього процесу в ДНЗ на засадах суб`єктно-діяльнісної та компетентісної парадигми;
- реалізація принципів інтеграції змісту та видів діяльності;
- реалізація завдань особистісного розвитку дітей за програмою “Дитина”;
- впровадження в практику роботи дошкільних навчальних закладів району нової моделі організації життєдіяльності дітей, яка орієнтує педагогів на цілісний підхід до формування особистості;
- реалізація особистісного та професійного потенціалу педагогів, педагогічних колективів;
- поповнення методичних та матеріальних ресурсів у ДНЗ для успішного впровадження програми «Дитина» у практику роботи;
- розробка методичних рекомендацій щодо здійснення навчально-виховної роботи з дітьми за новою програмою.
1. Мотиваційний етап
Мета: підвищення мотивації педагогів до вивчення та впровадження програми «Дитина» в практику роботи з дітьми від двох до семи років.
Алгоритм проведення
- Дискусія на тему: “Пріоритети оновлення змісту дошкільної освіти”.
- Виступ методиста районного методичного кабінету на тему: “Нормативно-правове та програмно-методичне забезпечення сучасного змісту дошкільної освіти”.
- Діагностичне опитування педагогів з метою виявлення уявлень про нову програму: “Концептуальні засади, структура, зміст програми «Дитина».
- Робота в малих групах: створення загального макету діяльності з вивчення й впровадження в практику роботи ДНЗ програми «Дитина».
- Формулювання учасниками узагальненої мети проекту: інтенсивна підготовка педагогічних колективів до впровадження нової програми.
2. Організаційний етап
Мета: визначення шляхів, способів, методів та прийомів впровадження програми «Дитина».
Алгоритм проведення
- Обмірковування шляхів розв`язання проблеми:
- Актуалізація знань Базового компонента дошкільної освіти, вивчення публікацій у періодичних виданнях про зміст і шляхи впровадження програми розвитку дітей від двох до семи років «» в практику роботи дитячих садків.
- Вивчення та аналіз програми розвитку дітей від двох до семи років «Дитина».
- Проведення системи методичних заходів районного рівня та в дошкільних навчальних закладах.
- Робота творчих груп по напрацюванню моделей планування освітнього процесу.
- Планування методичих заходів районного та внутрішньосадового рівня для різних категорій педагогічних працівників:
- педагогічих читань;
- проблемних семінарів;
- семінарів-практикумів;
- коуч-тренінгів з переглядом і аналізом відеороліків;
- огляду-конкурсу на краще розвивальне середовище в дошкільних закладах освіти.
3. Просвітницька робота серед батьківської громадськості:
- виступи керівників ДНЗ, вихователів на загальних, групових батьківських зборах;
- створення консультативних центрів на базі ДНЗ для батьків діти яких не відвідують дошкільний заклад;
- оформлення інформаційних стендів в куточках для батьків щодо впровадження програми «Дитина»;
- проведення районних, садових заходів за участі батьківського активу (свята, розваги, інтелектуальні ігри, Дні здоров’я, турніри, та ін.).
4. Висловлення пропозицій щодо форми представлення результатів:
Можливі форми:
- методичні рекомендації;
- різні види планування освітнього процесу;
- каталог літературних джерел за лініями розвитку;
- відеоматеріали кращих розвивальних осередків, спільної діяльності педагогів з дітьми.
3. Інформаційний етап
Форми методичної роботи з педагогами
Загальна мета: ознайомлення педагогічних працівників із публікаціями в періодичних виданнях за Базовим компонентом, оновленою програмою “Дитина”; розширення кола інформаційного простору; сприяння розвитку методичної, педагогічної та інформаційної культури педагогів; розвиток аналітичної діяльності, вміння працювати групами, досягаючи спільного результату; набуття педагогами практичних умінь в організації життєдіяльності дошкільників, створенні розвивального середовища.
1. Педагогічні читання
Мета: ознайомлення педагогічних працівників із публікаціями в періодичних виданнях за Базовим компонентом (рубрики в журналі “Дошкільне виховання”: “Базова програма”, “Управління і методична служба”, “Актуальні проблеми”, “Педагогічна лабораторія”, “Плануємо по новому”; рубрики в журналі “Вихователь-методист”: “Формуємо розвивальне середовище”, “Комплектуємо методичний кабінет”, “Вивчаємо освітній процес” та ін.).
- Групові та індивідуальні консультації на теми:
“Здійснення особистісно-орієнтованого підходу до розвитку та виховання дошкільників”, “Інтерактивні технології в роботі з дітьми дошкільного віку”, “Створення розвивального середовища в ДНЗ”, “Оновлення дидактичного забезпечення освітнього процесу”.
- Проблемні семінари на теми:
“Реалізація основних розділів програми розвитку дітей старшого дошкільного віку “Впевнений старт”, “Моніторингові дослідження у дошкільному навчальному закладі – ефективний чинник управління якістю й розвитку дошкільної освіти”, “Формування розвивального середовища в старших групах дошкільного закладу”, “Інтеграція як провідний принцип освітнього процесу за програмою “Дитина”.
- Семінари-практикуми на теми:
“Планування та реалізація навчально-виховної роботи з дітьми старшого дошкільного віку в умовах нової програми “Дитина”, “Нестандартні форми організації навчально-виховної роботи з дітьми старшого дошкільного віку”, “Інтегровані заняття в системі освітнього процесу”, “Комплексний підхід до здійснення фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми старшого дошкільного віку”, “Здійснення особистісно-орієнтованого підходу в мовленнєвому розвитку дошкільників”.
- Коуч-тренінги з переглядом і аналізом відеороликів:
- організація самостійної вільної діяльності дітей в групах;
- інтегровані заняття логіко-математичного та художньо-естетичного змісту;
- індивідуальні та індивідуально-підгрупові заняття з розвитку мовлення, образотворчих видів діяльності;
- організація ігрової діяльності.
- Огляд-конкурс на краще розвивальне середовище в старших групах.
Критерії огляду-конкурсу:
- відповідність осередків та куточків вимогам програми “Дитина”;
- урахування принципів доступності, вікової відповідності, індивідуального комфорту, стабільності й динамічності, вільного доступу до обладнання, безпеки, поліфункціональності, емоціогенності середовища;
- наявність міні-музеїв;
- створення умов для здійснення особистісно-орієнтованого підходу до дітей;
- наявність стендів для спільного проектування життєдіяльності в групі;
- грамотність кольорового рішення, естетика обладнання;
- творчий підхід педагогів до зонування та оформлення груп.
7. Розробка методичних
Мета: проаналізувати з педагогами роботу над проектом, надати можливість оцінити свою діяльність, зробити психологічну характеристику власному особистісному розвитку, допомогти усвідомлено поставитися до цього досвіду й до самоаналізу. Відібрати для подальшої роботи найбільш ефективні форми методичної роботи, андрагогічні та педагогічні методи й прийоми.
Алгоритм етапу
- Самоаналіз кожного учасника.
Орієнтовні запитання до учасників проекту:
- Як створювався проект?
- Що відбувалося під час проекту? Що сподобалося, що ні?
- Як почувалися в процесі роботи?
- Що Ви взяли особисто для своєї роботи (чого дізналися, зрозуміли, зробили, набули вмінь та навичок)?
- Які маєте зауваження та побажання?