Тәрбие бірінші отбасынан басталады

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 27 Октября 2015 в 12:29, реферат

Описание работы

Мақсаты: Бала тәрбиесіндегі ата - ананың алатын орнының ерекше екендігін түсіндіру. Жанұядағы ата - ана және бала арасындағы қарым - қатынасты нығайту. Ата - анаға деген бала махаббатын ояту. Мектеп, ұстаз, ата - ана бірлігін нығайту. Отбасы мүшелері арасындағы бауырмалдық. Қайырымдылық, достық қарым - қатынасты қалыптастыру, үлкенді сыйлауға, сыпайы, ілтипатты болуға тәрбиелеу

Файлы: 1 файл

сынып са5аттары.docx

— 99.95 Кб (Скачать файл)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Апатты жағдайлар және олардан сақтану жолдары. 
Сабақтың мақсаты: төтенше жағдайлар, зілзала апаттары жөнінде білімдерін кеңейтіп, олардан сақтану жолдарымен, алғашқы көмек көрсету шараларымен таныстыру. 
Сабақтың көрнекілігі: суреттер. 
Сабақтың барысы: 
Мұғалім: 
Төтенше жағдай дегеніміз адамдардың қаза табуына әкеп соғатын немесе денсаулығына, қоршаған орта мен шаруашылық жүргізу объектілерге нұқсан келтірген немесе келтіруі мүмкін, халықты едәуір дәрежеде материалдық шығындарға ұшыратып, тіршілік жағдайын бұзған немесе бұзуы мүмкін авария, зілзала немесе апат салдарынан белгілі аумақта туындаған жағдай. Төтенше жағдай пайда болу себептеріне қарай табиғи сипаттағы немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға бөлінеді. 
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар – дүлей зілзала (жер сілкінісі, сел, көшкін, су тасқыны және тағы басқалар табиғи өрт, індеттер мен малдың жұқпалы аурулары) 
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар: өнеркәсіп, көлік авариялары, өрт (жарылыс), үйлер мен ғимараттардың кенеттен қирауы, бөгендердің бұзылуы, тіршілікті қамтамасыз ететін электр энергетика және коммуникация жүйелеріндегі, тазарту құрылыстарындағы авария туғызған төтенше жағдайлар. 
Құтқару әліппесі экстремальдық жағдайлар кезіндегі іс - қимылдың қысқаша нұсқауы 
1 - оқушы: 
Жер сілкінуіне дейін 
Алдын ала дайын болыңыз; 
- рюкзак немесе сөмкеңізді, құжаттар; 
- үш күнге жететін тамақ пен су; 
- жылжымалы электр фонары мен сөмке; 
- алғашқы медициналық дәріханасы мен медикаменттер; 
- жылы киім мен аяқ киім; 
2 - оқушы: 
Алғашқы жер сілкінісі кезінде: 
Есте сақтаңыз: жер сілкінісі басталған кезде үрейленбеңіз және басқалардың үрейленуіне жол бермеңіз; 
- Газ, су және жарықты сөндіріңіз; 
- Жер сілкіну төменгі баллмен жай болса, онда сол жерде тұрыңыз, қорықпаңыз, күтіңіз; егер күшті жер сілкінісі болған кезде сіз үй ішінде болсаңыз: 
- Ішкі қабырғаның қауіпсіз жеріне, бұрышқа, есіктің жақтауына, ваннаға жатыңыз; 
- Екінші не одан жоғары қабатта болсаңыз ол жерден ешқайда кетпеңіз; 
- Кереуеттің, столдың астына кіріңіз, себебі бұлар сізді құлайтын заттар мен сынықтардан қорғайды. Өзіңізді ауыр жиһаздар мен терезелерден аулақ ұстаңыз; 
- Лифтіні пайдаланбаңыз. 
3 - оқушы: 
Егер көшеде болсаңыз 
- Ғимараттар мен электр желілерінен алшақ, ашыұ алаңда тұрыңыз, үзілген электр желілерінен алшақ тұрыңыз; 
- Ғимараттардың алдын кесіп өтпеңіз және оған кірмеңіз; 
4 - оқушы: 
Егер автокөліктің ішінде болсаңыз: 
- Ашық алаңда қалыңыз және жер сілкінісі біткенше автокөліктің ішінде болыңыз; 
5 - оқушы: 
Есте болсын жер сілкінісі кезінде жер жарылып, адам өлімі сирек кездеседі. Жер сілкінісі кезінде мынадай жағдайларда бақытсыздық орын алады: 
- Ғимараттардың кейбір бөліктерінің қирауы; 
- Сынған терезелер қирауы; 
- Үзілген электр желілері; 
- Пәтердегі ауыр заттардың құлауы; 
- Өрт; 
- Үрей кезіндегі бақылаусыз қалған адамдардың мінез - құлқы, 
Егер сіз алдын - ала қауіпсіздік шараларын сақтасаңыз, құрбан болу саны аз болары сөзсіз. 
6 - оқушы: 
Жер сілкінісінен кейін: 
- Қажет адамдарға алғашқы жәрдем көмегін көрсетіңіз; 
- Зардап шеккендерді үйіндіден шығаруға көмектесіңіз; 
- Өте сақ болыңыз, ғимаратты тез арада босатыңыз, яғни басқа жаққа барыңыз; 
- Ашық отты пайдаланбаңыз; 
7 - оқушы: 
Өрт 
- Отпен жұмыс істегенде абай болу керек; 
- Қоқысты үйге, аулаға, орманды жерлерге өртеуге; 
- Автокөліктен шыққан жалынға; 
- Күн күркірегендегі найзағайларға; 
- Майланған материалдың үйкелісіне; 
- Күн сәулесінің әйнектен өткен нүктесі; 
8 - оқушы: 
Өрт елді мекендердегі ғимараттар, ағаш көпірлер, электр желілері мен ағаш бағаналардағы байланыс. Мұнай өнімдері қоймаларында және басқа материалдар мен адамдар, ауылшаруашылық малдары өртке шалдығуы мүмкін. Орман алқабындағы шөптерден, бұталардан, ағаш түбіртектерінен, шырпылардан өрт шалады. ауа райы құрғақ болған жылдары жоғарғы өрт желдің есебінен, ағаштардың ұшар басынан қоқан жапырақты ағаштарын өрт шалады. Төменгі өрт тарау жылдамдығы минутына 0. 1 - ден 3 метрге дейін, ал жоғарғы өрт желдің бағытына қарай 100 метрге дейін жетеді. 
Мұғалім: 
Су тасқыны, сел 
Су тасқынының негізгі үш себебі бар: жаңбырдың өте көп жаууы, қардың тез еруі мен тұрып қалған мұздардың жылжуы, теңіз суының жағаға ұруы, өзенге судың көп құйылуы. Әсіресе қар еруі ұзаққа созылғанда өте қауіпті. 
9 - оқушы: 
Су тасқыны кезінде: 
- Үйдегі газды, суды, жарықты сөндіру; 
- Пештегі жанып жатқан отты өшіру; 
- Үйдегі бағалы заттарды үйдің төбесіне не жоғары қабатқа шығару; 
- Бірінші қабаттағы есік пен терезелерді тақтаймен не фанермен қағып тастау; 
- Мал тұратын сарайдағы есіктердің ілгішін ашып тастау; 
10 - оқушы: 
Кездейсоқ су тасқынында өзіңізбен бірге жылы киім, мүмкіндігінше су өткізбейтін киім, жамылғы, тамақ және басқа нәрселерді алып, рельфтің ең биік жеріне көтеріліңіз, ол жерді ешқашан су баспайды. Егер ол болмаса қайық және т. б. дайындау қажет. 
Су кеткеннен кейін электр сымдарынан, зақымданған газ магистралдан сақ болу қажет. Үйге кірер алдында су тасқынынан зақымданбағандығын байқау қажет. Судан табылған заттардан тамақ әзірлеуге болмайды. 
Мұғалім: 
Дауыл, құйын 
Дауыл – ең көп тараған табиғат апаттарының бірі. Әсіресе, бұл жел, мұзда, теңізде, тауда өте көп қауіпті. Кез келген қатты жел қыста дауылмен, жазда шаңды, құмды дауылымен байқалады. Егер ашық жерде жел қатты тұрса, тез арада тығылу қажет. 
11 - оқушы: 
Жазық немесе құрлық далада – жатып, тастан, қалың қамыстардан ұстап қалу қажет. 
12 - оқушы: 
Құйын – өте қауіпті. Құйын жылдамдығы 100м /с дейін жетеді, ең тез жылдамдығы 30 - 40 км сағ. Құйынмен бірге аспанға ұшқан шыбықтар, майда тастар және т. б. нәрселердің ұшуы адамдарға қауіп тудырады. Құйынның дауылдан айырмашылығы, ол кіші болып келеді, сондықтан оған кез болмау мүмкіншіліктері бар. 
Мұғалім: жол жүргенде, жай уақыттың өзінде адамдар теледидар мен радиодан берілген ақпараттарға құлақ түре жүргені дұрыс. Гидрометорталығы бұқаралық ақпарат орталығы арқылы қар көшкіні, сел, су тасқыны, жер сілкіну қауіп қатері туралы тұрақты алдын ала ескертіп отырады. Ондай жағдайларда алдын алу шаралары жүргізіледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Тапқыр достар 
(Интеллектуалды ойын - жарыс) 
Мақсаты: Оқушылардың білімдерін жан - жақты болуға, өзіне деген 
сенімділігін қалыптастыруға бейімдеу; 
Жарыста жеңімпаз болуға ұмтылуын дамыту; 
Дарынды, озық болуға тәрбиелеу. 
Көрнекілігі: салт – дәстүрлер туралы суреттер, сандары бар бағандар, 
кітап т. б. 
Армысыздар, оқушылар, ұстаздар! 
Қазір сіздер осы уақытқа дейін алған білімдерімізді көрсететін ән - жырмен келген «Тапқыр достар» атты интеллектуалды ойын-жарысымызды тамашалайсыздар. 
Уа, Халайық, халайық, 
Бәріне жар салайық, 
Бүгінгі кеш төрінде 
Жұмбақ шешіп, аңдысып, 
Шабыт тасып шалқысып 
Көңілді кеш жасайық! - деп алған білім, өлең - жыр, жұмбақ, мақал - мәтелмен өрнектеп, барымызды ортаға салайық. Санамыздың өскенін, сөз байлығымыздың молайғанын көрсетейік. 
Әділ қазылар біздің 
Тыңдап баға беруге 
Шақырайық төрге. 
 
Оқушылар екі топқа бөлінеді 
«Өнерлер» тобы 
«Тапқырлар» тобы 
Ұранымен таныстырады. 
1) «Өнерлер» тобының ұраны: «Өнермен өрге жүземіз» 
2) «Тапқырлар» тобының ұраны: «Тапқыр достар біз боламыз» 
 
І сайыс «Сөз тапқанға қолқа жоқ» 
Шарты: Командаларға үш әріп беріледі. Әріптерді байланыстырып сұрақтарға жауап беру. (Мысалы Ж, А, Қ әріптері) 
 
«Өнерлер» тобына ( Ж, А, Қ әріптері) 
1 сұрақ: Наурыз мерекесі қандай мейрам? 
(жаңа жыл, ақ қар ериді, қыс кетеді) 
2 сұрақ: Қазақтың ұлттық тағамдарын атаңыздар? 
(жал - жая, айран, қазы - қарта) 
3 сұрақ: Кімге еркелейміз? (жолдасыма, анама, қызыма) 
4 сұрақ: Тілек айтыңызшы? (жаман болма, қатты болма, ақ жол болсын) 
 
«Тапқырлар» тобына ( Т, Б, С әріптері) 
1 сұрақ: Наурыз мейрамының ерекшелігі неде? 
(таң тез атады, бүршік жарады, су ағады) 
2 сұрақ: Ауылда адасу мүмкін бе? 
(бәрі мүмкін, Серік адасты, тіпті мүмкін емес) 
3 сұрақ: Арманыңыз не? 
( сырға алу, тақия сатып алу, білім алу) 
4 сұрақ: Қазақ тілі не үшін керек? 
(білім алу, тапқыр болу, сөйлесу үшін.) 
 
ІІ. сайыс. «Ойлан, тап достар» 
Мақалды жалғастыру ойыны 
1. Ата – асқар... 
2. Үлкенге құрмет... 
3. Аға әдепті болса,... 
4. Денсаулықтың қадірін..... білерсің 
5.... ауырса қолыңды тый,..... ауырса аузыңды тый. 
6. Дені саудың -.... 
 
ІҮ сайыс. Тұрақты сөз тіркесінің мағынасын ашу. 
«Өнерлер» тобына 
1. Тілдің ұшында тұр. /ұмыту, жеткізе алмау/ 
2. Қас пен көздің арасы. /лезде, тез, жылдам/ 
3. Ауыз жаласу. /жақтасу, болысу/ 
4. Арасынан қыл өтпейді. /өте тату/ 
5. Айдарынан жел еседі. /асқақтап дәурен сүру/ 
6. Көкірегі қарс айрылды. /қайғыру, өкіну/ 
 
«Тапқырлар» тобына 
1. Қабағын қырау шалу. /қартаю/ 
2. Қалпақтау үшу. /құлап түсу/ 
3. Қалтасына сену. /байлығына сену/ 
4. Кең балақ, жалпақ етек. /қолынан іс келмейтін олақ/ 
5. Иін тірескен. /өте көп/ 
6. Жалғанды жалпағынан басу. /молшылықта түк ойламау/ 
 
Ү сайыс. Кім тапқыр? 
Бөлімінде екі команда танымдық пен білгірлікпен жауап береді. 
Әр топ бір – біріне жұмбақ жасырады, соның тапқан сөзіне мақал құрастырады. 
 
ҮІ сайыс. Өнерпаздар сайысы 
Екі топ өз өнерлерін көсетеді. 
Өнерге бағынарсың 
Жас өнерпаз танылады. 
Өнерпаздар арада озып шабар, 
Орын алсын кәне кім бар? – деп өнерпаздарға кезекті береміз. 
ҮІІ сайыс. Кім жылдам 
Сөзді оқып оны көрерменге қимылмен айтып көрермен оны қандай сөз екенін айту. 
 
VIII. Марапаттау.

 

 

 

 

 

 

 

 


Информация о работе Тәрбие бірінші отбасынан басталады