Сұрыптау паркінің негізгі меліметтер

Автор работы: Пользователь скрыл имя, 15 Апреля 2015 в 18:04, курсовая работа

Описание работы

Сабақтың мақсаты: Балаларды қарындаш, қылқалам, қағазды маңызымен таныстыру. Сурет салуға ынта-ықыласын, қызығушылығын тудыру. Қылқаламды дұрыс ұстап, палитраны пайдалана білуге, яғни қылқаламды бояуға батыру, қағаз бетіне сүйкей жағу тәсілдерін үйрету. Сызықтар мен сүйкей жағу ұғымдарын түсіндіру.
Қажетті құралдар: бояулар, қылқалам, палитра, қағаздар, су, сүлгі, қылқалам қоятын тұғырлар.

Файлы: 1 файл

12.doc

— 104.50 Кб (Скачать файл)

1-сабақ. 
 
Сурет. Тақырыбы: Сиқырлы қылқалам 
 
Сабақтың мақсаты: Балаларды қарындаш, қылқалам, қағазды маңызымен таныстыру. Сурет салуға ынта-ықыласын, қызығушылығын тудыру. Қылқаламды дұрыс ұстап, палитраны пайдалана білуге, яғни қылқаламды бояуға батыру, қағаз бетіне сүйкей жағу тәсілдерін үйрету. Сызықтар мен сүйкей жағу ұғымдарын түсіндіру. 
 
Қажетті құралдар: бояулар, қылқалам, палитра, қағаздар, су, сүлгі, қылқалам қоятын тұғырлар. 
 
Сабақтың барысы: Тәрбиеші сабақты қылқалам жанында әңгімелеуден бастайды. 
 
- Балалар, ерте кездегі адамдар сурет салуды бастағанда олардың қолында ештеңе жоқ және өздері де икемсіз болыпты. Олар бейнелерді саз балшықтан немесе тастан қашап жасайтын болған. Алғашқыда олардың құралдары саусақтары болса, одан кейін таяқшаны, шөптерді пайдаланған. Адамдарға қылқаламды жасауға ой туғызған құстың қауырсыны болды. Қазір де кейбір халық шеберлері өрнек салуға қаздың қауырсынын пайдаланады. Ертедегі қылқалам пайда болғанда оның сыртқы пішіні онша әдемі болмады, Таяқшаға жылқының қылын байлап алып, сурет салуға пайдаланды. Дегенмен де бұл да қылқалам деп есептелді. Тәрбиеші көркем сөз оқиды. "Қарындаш". Н.Айтов.  
 
Қызыл-жасыл, қарасын,  
 
Қолға кезек аласың.  
 
Қарындашпен әр түрлі,  
 
Алуан сурет саласың.  
 
Қарындаштың көмегі,  
 
Міне, қандай көп еді.  
 
Ұштай біл де, ұстам біл,  
 
Түрлі өрнек төгеді.  
 
Шығарманың мазмұны жайында балалардан сұрау. Әңгімелесу Қарындаш деген сөзді өзі түркі тілінде "қара", "таш" (тас) деген мағынаны білдіреді екен. Бұрынғы кезде сендердің қолдарыңдағыдай қарындаштар болмаған. Оқушылар бормен немесе қорғасынмен жазған, ал суретшілер күміс таяқшалармен сурет салған. Оған теріден түтікшелер жасаған, олар желініп қалғанда таяқшаны ұштап отырған. 
 
Бір нәрсе ала шұбар, қара тұмсық,  
 
Қарсақ басқан ізі қисық-қисық,  
 
Өзі жансыз, жандының күшіменен,  
 
Борайды ат үстінде желдей есіп. (қарындаш) 
 
Түрлі түсті қарындаштарды жасау үшін алуан түрлі түс беретін қоспалар (пигменттер) пайдаланылады екен. Бояулар туралы әңгімелеу. 
 
Ерте, ерте, ертеде - көп мың жылдар бұрын жер бетінде алғашқы адамдар өмір сүрген, олар бірде қолдарына саз балшықты алып, оған салуға болатынын байқап көрген. Бұрынғы кездегі тасқа, жерге салынған суреттерде суретшілер осындай материалдарды пайдаланған. Мұндай саз балшықтардың және есімдіктерді бірнеше түс беретінін білген соң бұрынғы кездегі "әскерлер" өздерінін беттеріне және денесіне осында бояулармен сурет салып алатын болған. Кейін келе әйелдер мұнда бояуларды әдемілікке, косметикалық құрал ретінде пайдаланатын болды. 
 
Акварель бояу - бұл суда жақсы еритін бояу. Ол мөлдір жәй қағазға жақсы жұғады. Акварель бояуларды дайындағанда оларды құрамына бал да қосатын болған. Оларды "балды" бояу деп атаған. Ал гуашь бояулардың негізгі құрамы - бор, оған пигменттер қосылған. 
 
Технологиялық деректер: 
 
1. Қылқаламмен жұмыс істеудің негізгі ережелерін түсіндіру. 
 
а) қылқаламды суда қалдыруға болмайды; 
 
э) сурет салып болған соң қылқаламды жуып, тазалап қою керек; 
 
б) қылқаламды орнына қойғанда қылы бар жағын жоғарыға қаратып орналастыру керек; 
 
2. "жағыс" және "сызықтар" ұғымдары туралы түсінік беру. Балалардың өз бетінше жұмыстары. 
 
Тапсырма: Балалар өз еріктері бойынша шағын топтарға бөлініп, "Жаз" тақырыбына сурет салады. Бір топ қарындашпен, екінші топ бояуларды пайдаланып, жұмыс жасауларына болады. 
 
Балалар жұмыстарын талдау.         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көбелекті бейнелеу

Ашық сабақ

Сынып: 1  
Пән: бейнелеу өнері  
Тақырыбы: «Көбелекті бейнелеу»

Семей 2011  
1 сыныптағы «Көбелекті бейнелеу» тақырыбы бойынша ашық сабақ жоспары  
Сабақ тақырыбы: Көбелекті бейнелеу  
Сабақтың мақсаты:  
1. Қоршаған табиғаттың жануарлар әлемінің әр түрлілігімен таныстыру: Бейнелейтін зат қалыбының тән ерекшеліктерін жеткізе отырып, сызықтық суретті құруға үйрету.  
2. Бояулар, қарындаштармен жұмыс дағдыларын, графикалық икемділіктерін дамыту.  
3. Табиғатқа деген ұқыпты қатынасын, көру, сезу, табиғаттағы барлық тірі жандарды уайымдау икемін тәрбиелеу.  
Шұғылдану түрі: жазықтықта бейнелеу.  
Сабақ түрі: білімдерін, дағдыларын және іскерліктерін жетілдіру.  
Мұғалімге арналған жабдықтартар: түрлі көбелектер бейнесі бар суреттер, фотографиялар, графикалық және көркем репродукциялар.  
Оқушыларға арналған жабдықтар: альбом, қара қарындаш, өшіргіш, акварель бояулар, бояу жаққыштар.  
Сабақ жоспары:  
1. Ұйымдастыру кезеңі (балаларды эмоциялық икемдеу).  
2. Жаңа материалды мазмұндау.  
3. Көбелектің ретті құрылымын көрсету.  
4. Тәжірибелік жұмыс.  
5. Суреттерді қарап шығу.  
6. Үй жұмысы.  
Сабақ барысы.  
Жұмбақты шешіңдер!

Төрт гүл жапырағы да жыбырлады,  
Жұлып алайын деп ем, пыр-пыр етіп ұша барды.  
Сәнқұмар көйлекте ашық түсті, серуеннің бұл аңшысы.  
Гүлден гүлге ұшады, жалығып кетсе – демалады.  
Құс емес, қанаты бар:  
Гүл үстінде ұшады,  
Балшырын жинайды.

Көбелектер қалай пайда болады?  
Көріксіз жасыл көбелек құртынан бір күні жеңіл қанатты дерлік және дене бітімі сымбатты әдемі көбелектің пайда болуы - табиғат кереметі мен жұмбағы.  
Сонымен бұл жұмбақ үрдіс негізінен қалай болады екен? Басында болашақ әдемі - көбелек те, ал әзірше жұмыртқада жасушаның екі түрі болады. Олардың біреуі көбелек құрттың өсуі мен дамуына, ал екіншісі көбелектің қалыптасуына жауап береді. Көбелек құрты «өзінің жасушаларының» арқасында қажетті өлшемдеріне дейін өскенде және көбелекке айналған кезде көбелек үшін жауап беретін басқа жасушалары жандандырылады. Осыдан кейін қуыршақ денесінде қарқынды даму үрдісі басталады, тұмсығы, ұзын аяқтары және өте сұлу қанаттары пайда бола бастайды, дем алу, асқорыту және көбею органдары қайта қалыптасады.

Тек осы барлық маңызды үрдістер аяқталғаннан кейін жаңа көбелек өмірге келуге дайын.  
Гүл- өмір символы, жанның қуанышы.  
Тау бөктеріндегі гүлденген бақтардан көз тарту мүмкін емес.  
Апорттың, ақ алманың ақшыл-қызғылт гүлі немесе жабайы алма ағашының ашық қызыл гүлі қандай әдемі.  
Ал жазықтыққа төмен түссең – жазықтық қызғалдақтармен, бақ-бақтармен және басқа да гүлдермен жайқалып тұр.  
Көбелек пен гүл өзара қандай ұқсас, табиғат ана ашық түсті халықтық көйлектер кигізіп қойған егіздердей.  
Бұған қарап тояр емессің!  
Түрлі көбелектердің түрлерінің ерекшеліктерін қарап атайық. Сол кезде түстердің сан алуандығына, көбелектің түсіне назар аударыңдар.  
Көбелектер – бұл әлемнің кез келген аймағынан табылуы мүмкін жәндіктердің ірі тобы. Көбелектердің 12-ге жуық тұқымдастары бар. Көптеген үлкен, ұсақ көбелектер және көбелектер гүлдерден сорып алатын бал шырынымен қоректенеді. Қоректену кезінде олар тозаңды бір гүлден екіншіге тасымалдауы мүмкін, сонымен көптеген өсімдіктер тозаңдану жоспарында ұсақ көбелектер мен көбелектерге тәуелді. Ұсақ көбелектердегідей, көбелектердің ұзартылған сорушы ауыздары және бір жұп сияқты жұмыс істейтін екі жұп қанаттары бар. Олардың қанаттары, егер көбелекке тиіп қалсаң, шаң түрінде сілкінетін қабыршақты болып келеді.  
Махаон- бұл Papilionidae тұқымдасының үлкен көбелегі. Бұл көбелек, сонымен қатар сары кәдімгі махаон немесе еуропалық махаон сияқты белгілі. Оны Papilionidae тұқымдасының ең көп таралған өкілі деп санауға болады: махаонды палеоарктикалық аймақтың, Еуропаның және Азияның кез келген жерінен кездестіруге болады. 

Ақ адмирал бұл Нимфалидтер тұқымдасының көбелегі. Оны орманды жерлерден солтүстік Британиядан, Еуропа және Азияның көп бөлігінен табуға болады. Осы түрдің таралу аймағы Жапонияға дейін жетті.

Голубянка тұқымдастары күндізгі көбелектерге жатады және 5 мыңнан астам түрін құрайды. Голубянкалар Байкал маңында көп таралған.

Лимонница көбелекті Еуропа, Азиядан және тіпті Африканың солтүстігінен табуға болады. Бұл - он үш айға дейін өмір сүруі мүмкін, шынымен, осы уақыттың көп бөлігін ұйқымен өткізетін, ұзақ өмір сүруші көбелектердің бірі.

Монарх көбелегі бүкіл әлем бойынша жақсы танымал. Жиырмасыншы ғасырдың басынан, көшпелі көбелек атауымен танымал Жаңа Зеландия және Австралиядан табуға болады. Оның қанаттары жақсы танымал қызғылт сары қара әшекеймен ерекшеленеді. Қанаттарының құлашы 8,5-12,5 сантиметрді құрайды.

Түздегі аяқжол.  
Жүгіреді, түзді аяқжол жүгіреді.  
Біресе еңістей, біресе дөңестей.  
Гүлден гүлге ұша береді,  
Шатырқанат көбелек жалындай.  
Жазда алаңқайдағы ауада ұшып–қонып жүрген көбелектерді көруге болады. Олар біресе жоғары ұмтылады, біресе гүлге қонады және жалындар болып көрінеді.  
Көбелектер өте жұмсақ және нәзік, кішкене тию оларды жаралауы мүмкін. Сондықтан көбелектермен өте абай болыңдар.  
Кейбір көбелектердің, өзіне назар аударуға қорқатындай сабырлы кезінде ашық түсті бояуы жоқ. Ағашта отырғанда, олар көрінбейді, тек ұшуда ғана керемет бояуын көрсетеді. Көбелектердің мұндай ашық түсті бояуы жайдан жай емес, құс көбелекті көріп, ұстап алуға ұмтылған кезде, көбелек қанатын жайып суретін көрсетіп, құсты шошытып жібереді. Өте ашық түсті бояу құс үшін сондай залалсыз емес, оған тиіспеген жөн. Және көбелектің осы ерекше әдемі бояуы көбелекті құтқарып қалады.  
Дос болайық, Көбелек!  
Дос болайық, Көбелек!  
Достар болған көңілдірек!  
Бақшамызда гүлдер бар,  
Төбесінен ұша бар!  
Жаңбыр баққа жауса да,  
Абыржыма босқа да!  
Ештеңеге уайымдамай,  
Қалпағыма тығыла бер!  
Көбелектің ең ақын және үлкен бөліктері екі алдыңғы және екі артқы, үшбұрышты қанаттары болып табылады. Олардың бет үстілері ғажайып әшекей түзетін ұсақ түрлі түсті қабыршақты болып келеді. Қанаттары сопақша келетін кеудесіне бекітіледі. Оның бет үсті толық ұсақ түкті болып келеді. Кеудеден төменірек алты әлсіз аяқтары бекітіледі. Кеуде алдынан басымен, ал артынан құрсақпен жалғанған. Басы дөңгелек болып келеді. Онда екі күрделі көздері, жіңішке мұртшалар және шиыршық бұралған ұзын тұмсығы орналасқан. Құрсағы дөңгелек, жиі конусты болып келеді.  
Тәжірибелік бөлімі:  
Көбелек саламыз. Негізгі өлшемдерін белгілейміз. Кеуде қалыбын салу үшін бүкіл ұзындықты тең бөліп, орта тік сызық жүргіземіз. Кеуденің ортасын алдыңғы қанаттардың төменгі көлденең контуры белгілейді. Оны тік сызықпен белгілеп, кеуденің сопағын жүргіземіз. Басы мен құрсағын саламыз. Сызба түрінде көбелектің қанаттарын көрсетеміз. Контурдың тіреуіш бөліктерінен бағыт ала отырып, алдыңғы қанаттардың жоғарғы бұрыштарын; бүйір жақ көлбеу сызықтарды жалғайтын, алдыңғы және артқы қанаттардың шеткі тістерін жалғайтын тік көлденең сызық жүргіземіз; артқы қанаттарының төменгі ұштарын жалғайтын тік сызық жүргіземіз. Сөйтіп, бүкіл көбелек трапеция түрлі пішінге тура келтіреміз.  
Көбелек қанаттарының қалыбы екі бүгілісі (басындағы және бұрыштар ұшындағы), тісті бүйір жақ контурлары (шеттеріндегі тістері және үш үлкен ойыстары бар) бар алдыңғы қанаттарының тұтас – шеткі иықтарымен және қанаттарының аздап бүгілген төменгі шеттерімен сипатталады. Артқы қанаттарының контурлары үстінен алдыңғы қанаттарымен жабылады, бүйір жақтар – тісті (үш үлкен ойыстары бар) және ішкі тұтас шеттері, аздап бір ойықпен бүгілген. Пішіндердің осы ерекшеліктерін контур элементінің әрбір соңғы нүктелерін жалғайтын, қарындаш - векторға параллельді тік сызықтармен белгілейміз. Мұнда әрбір элементтің өлшемдерін және бағыттарын анықтауда нақтылық қажет.  
Контурдың тік сызықты элементтерінде бір немесе екінші жаққа бүгілістерін, ойыстарын және тістерімен контурдың нақты сызығының сипатын көрсетеміз. Мұртшаларын саламыз, бас қалыбын, құрсағының кеудесін дәлдейміз, қанаттарын әшекейлейміз. Табиғимен салыстырамыз.  
Оның бояуын түсті акварельмен жеткіземіз. Алдымен қанаттардың сары таңбаларын саламыз, содан кейін артқы қанаттардың қызғылт-сұр төменгі шеттерін және қара таңбаларын, басын, кеудесін және құрсағын саламыз. Көбелек денесінің айналасындағы ортада орналасқан қара таңбалар шекараларының жұмсақтығын көрсетеміз. Салған көбелегімізді үлгімен салыстырамыз, түсті фонын, қанықтығын және бояудың ашық түстігін тексереміз.  
 
Көбелекті салу жолдары  
Өткен материалды бекіту.  
Көбелектер туралы қандай жаңа ақпарат естідіңдер?  
Көбелектер қалай пайда болады?  
Көбелектердің қанша тұқымдасы бар?  
Көбелектер немен қоректенеді?  
Сабақтың соңында шолу және талдауға оқушылардың өздерін тарта отырып, композициялық және түстік шешімге назар аудара отырып, жұмыс талдауын жүргіземіз.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сәндік қолданбалы өнер

Мақсаты : Оқушыларға сәндік қолданбылы өнер туралы түсінік беру. Өнер түрлерімен таныстыру. 

 

Дамытушылығы: Жас жеткіншектерге ұлттық өнер ерекшеліктерін сезіну қабілетінің қылыптасуына ықпал ету, оқушылардың ой қиялын дамыту.  

 

Тәрбиелігі: Оқушыларды адамгершілікке, имандылыққа баулып, эстетикалық тәрбие беру 

 

Пәнаралық байланыс: Әдебиет, технология 

 

Көрнекілігі : ыдыс аяқтар, қолөнер заттары, плакат, сөзжұмбақ, ребус, мақал-мәтелдер.  

 

Құрал – жабдықтар:  қалам, қағаз, түрлі түсті бояу.  

 

Типі : жаңа білімді меңгерту сабағы 

 

Түрі: дәстүрлі сабақ 

 

Әдіс тәсілдері : көрнекілік, сұрақ-жауап, іздену жұмыстары. 

 

Сабақтаң барысы : І Ұйымдастыру кезеңі 

 

А) Оқушылармен амандасу

Ә) Оқушыларды түгендеу

Б) Құрал-жабдықтарын тексеру

В) Назарларын сабаққа аудару  

 

ІІ. Жаңа білімді меңгеруге дайындық 

 

А) Ребус шешу   

 Балалар жаңа сабақты  бастамас бұрын ребус шешейік. Қандай сөз шықты? Шебер, зергер, Өте дұрыс. Шебер, зергер деп қандай  адамды айтамыз? Сәнді  әшекейлі өнермен айналысатын адамды айтамыз. Ендеше, бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз - сәндік қолданбалы өнер. 

 

ІІІ. Жаңа білімді меңгерту  

 

 

     Балалар сендерге  жаңа сабақ түсінікті болу  үшін сабақты сатылай талдап  көрсетейін. 

 

 

                           

 Тақырыбы : Сәндік қолданбалы өнер

   
   
   
   



 

                          Сәндік қолданбалы өнердің мағынасы, шығу тарихы 

 

 

    Сәндік қолданбалы өнер деп тек қана практикалық жағынан ғана емес, эстетикалық жағынан мәні  жағынан да маңызды дайындалған және көркем жасалған өндірістік немесе қолөнер арқылы өмірге келген көркем туынды жасауды айтады. Қазақ халқының сәндік қолданбалы өнерінің көп ғасырлық тарихы бар. Бұл саланы ұзақ уақыт бойы зерттеген ғалымдар баршылық. Атап айтсақ, академик Ә.Марғұлан, зерттеуші этнографтар С.Қасиманов, Ө.Жәнібеков, Х.Арғынбаев т.б. 

 

 

                         Сәндік қолданбалы  өнерді әзірлеуге қолданатын                                   

 материалдар 

 

(ағаш, сүйек, тас, әйнек, табиғи  және жасанды заттар (платмассалар, гипс, жүн, мақта) 

 

 

                        Сәндік қолданбалы  өнердің басқа өнермен                           

 байланыстылығы  

 

( кескіндеме, мүсін өнерімен)  

 

 

                         

Сәндік қолданбалы өнердің түрлері 

 

А) керамика  ( терракота, майолика,фаянс, фарфор)

Ә ) Әйнек (ыдыстар, құмыра, құрылыс бөлшектері, мозайкалар)

Б) Көркем оймыш  ( ағаш, тас, сүйек, пластмасса)

В) металдана жасалған бұйымдар   (зергерлік бұйымдар, үстел үсті мүсіндері, жарық беретін құралдар)

Г) Жиһаздар , текстиль  (сәндік маталар, кілемдер)

Д) Ойыншықтар  

Қай халықтың болса да тұрмыс-тіршілігіне қажетті әдемі бұйымдар мен заттарды дүниеге әкелген қолөнер болады. Солардың ішінде біздің қазақ халқы қолөнерінің дамуы ерекше. Қолөнермен айналысатын адамды төрт топқа бөлуге болады. 

 

Қолөнер

Ұста                            Зергер                        Ісмер                     Шебер

1. Ұста –  қару –жарақ, ер –тұрман, сауыт- сайман жасаумен шұғылданады.

2. Шебар – ағаштан әртүрлі бұйым жасайтын адам.

3. Зергер – алтын мен күмістен сырға, алқа, білезік жасайтын адам.

4. Ісмер – ұлттық киіммен айналысатын, қолынан іс келетін адамдар

Тұрмысымызда сәндік қолданбалы өнер өте көп қолданылады. 

Оқулықпен жұмыс

Алқаның суретін салу

ІV. Жаңа сабақты пысықтау

Сөзжұмбақ . «Ұлттық киімдер»

1. Ұлылардың бас киімі  /тақия/

2. Хан сұлтандар киетін  бас киім. /айырқалпақ/

3. Ұлттық аяқкиім    / мәсі/

4. Әйелдер киімі   /камзол/

Әйелдердің аяқ киімі   /башпақ/  

 

 

 Ойын. «Диірменді қозғалт»

1. Бас киімге /қыздарға/ тағылатын  әшекей /шекелек/

2. Белге тағатын сәндік  бұйым /белдік/

3. Мойынға тағатын зергерлік  зат /алқа/

4. Құдағиға сыйлайтын сәндік  зат / жүзік

5.Түйме орнына тағатын  әшекей /қапсырма/

6. Құлақ әшекейі /сырға/

V. Жаңа сабақты  қорытындалау 

 

1. Зергерлік бейнелеу өнерінің қай түріне жатады ? / сәндік қолданбалы өнер/

2. Ағаштан жасалған заттарды  кімдер жасайды /шебер/

3. Ісмер деген кім ?

4. Ұста деген кім ? 

 

Бағалау . Салыстырмалы түрде

VІ.Үйге тапсырма

Камзол, сәукеленің суретін салу.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                             


Информация о работе Сұрыптау паркінің негізгі меліметтер